Vergi Dairesi Adresi

Evergi.comVergi daireleri adres, telefon bilgileri.

Vergi Dairesi Ara

ABD’de Türk Çeliğine Ekstra Vergi Yok

ABD’nin Türk çelik üreticilerine uygulama kararı aldığı anti-damping vergisi rafa kalktı. ABD Ticaret Bakanlığı yaptığı incelemelerde Türk çelik firmalarına yüksek vergi uygulanmaması kararı verildi.

Çelik İhracatçıları Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, ABD, yerli üreticilerin ABD Ticaret Bakanlığı’na yaptığı şikayet sonucunda 9 Eylül 2015 tarihinde Türkiye’nin yanı sıra Güney Kore ve Brezilya menşeli sıcak yassı çelik ürününde bir telafi edici vergi, yine aynı üründe Avustralya, Japonya, Hollanda, Birleşik Krallık, Güney Kore, Brezilya ve Türkiye’den yapılan ithalata yönelik bir anti-damping soruşturması başlatılmıştı.

ABD’den çelik darbesiABD’den çelik darbesi

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu ve ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan incelemeler tamamlandı ve ön sonuçlar açıklandı. Sıcak sac davası sübvansiyon ön sonuçları doğrultusunda Türk çelik firmaları Çolakoğlu ve Erdemir’e vergi uygulanmaması kararlaştırıldı.
ABD, soruşturmaya konu olan diğer ülkelerden Güney Kore’ye de herhangi bir vergi koymazken, Brezilya için yüzde 7,42 oranında vergiye hükmetti.

“DAVA SÜREÇLERİ İHRACATIMIZI YAVAŞLATIYOR”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “Türk çelik sektörünün teşvik almadığını ve tüm bu davaların haksız yere açıldığını her fırsatta dile getiriyoruz. Bu sonuçlar söylemlerimizin gerçekliğini bir kez daha kanıtladı” değerlendirmesinde bulundu.

Ön sonuçlar doğrultusunda nihai kararın da bu yönde olacağını ve bu davanın diğer boru davalarını da olumlu etkileyeceğini düşündüklerini dile getiren Ekinci, şunları kaydetti:

“ABD’li üreticilerin korumacı tutumlarının yanı sıra ABD Ticaret Bakanlığı da son zamanlarda politik baskılar sonucu yanlı bir tutum sergiliyor. Haksız gerekçelerle ithalatı engellemek amacıyla soruşturmalar başlatıyor.

Bizler bu davalarda devletten herhangi bir teşvik almadığımızı ve damping yapmadığımızı kanıtlıyor olsak da dava süreçleri ihracatımızı yavaşlatıyor. Yerli üreticilerin baskıları ile hareket eden ABD makamlarının en kısa zamanda bu baskıdan kurtulması gerektiğine inanıyoruz.” Hürriyet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir