Vergi Dairesi Adresi

Evergi.comVergi daireleri adres, telefon bilgileri.

Vergi Dairesi Ara

Apple vergi ödemeyecek!

tim-cook-ve-apple

Apple, ABD’de az vergi verdiğine dair suçlamalara cevap verdi. Tim Cook, Amerikan’nın en çok vergi veren şirketi olduklarını ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Silikon Vadisi adı verilen yerde merkeze sahip ve dünyanın en değerli şirketi olarak gösterilen Apple, sattığı mobil ve bilgisayar ürünleri ile dünyada adından defalarca söz ettiren bir firma olarak dikkat çekiyor.

Ancak son dönemde Amerikan gazeteci ve yazarlar tarafından ağır ithamlarla eleştirilen firmanın ABD dışında sattığı ürünler için Amerikan hükümetine vergi vermemesi sebebiyle “vergi kaçakçılığı yaptığı” noktasında sert tepkiler ortaya çıktı.

AMERİKAN HÜKÜMETİ GÖZ YUMUYOR

Gazeteciler tarafından bu ödenmeyen vergilerin de Amerikan hükümeti tarafından Apple’ın büyük ve ABD ekonomisine ciddi yatırımları olması nedeniyle göz yumduğunu ve aslında ortada büyük bir vergi kaçakçılığı durumu olduğu konuşuluyor.

Bunun üzerine Apple firmasının CEO koltuğunda oturan Tim Cook, ABD’deki CBS kanalındaki bir programda bu konuyu sert bir dille eleştirerek açıklık getirdi.

Webtekno’da yer verilen habere göre programda “Biz Amerika’da bulunan yasaları biliyoruz ve bu nedenle ülke dışındaki satışlarımızın gelirini ülke dışında bırakıyoruz. Eğer parayı buraya getirseydik, o zaman Amerikan hükümeti paranın yüzde 40′ını vergi olarak alacaktı. Biz bunu ancak Amerika’da bulunan vergi yasası değiştiği zaman yaparız” şeklinde dile getirdi.

EN ÇOK VERGİ VEREN KURULUŞ

Öte yandan kendini ve şirketini eleştiren yorumlarda bulunan gazetecilere yönelik de açıklama yapan Cook, “Apple bu ülkede en çok vergi ödeyen kuruluş. Gelirimizin ne kadarını ülkeye getirdiğimize onlar karışamaz, yaptığımız her şey yasal” şeklinde cevap verdi.

Amerika’da bulunan vergilendirme sisteminden dolayı oldukça sıkıntı çektiklerini sık sık dile getiren Tim Cook, buna rağmen vergi ödemelerini tam olarak yaptıklarını ancak istemedikleri takdirde tüm kazançlarını ülkeye sokmayacaklarını belirtti. Yapılan finansal incelemelere göre eğer Apple tüm kazancını Amerika’ya sokmaya çalışırsa 59.2 milyar dolar vergi ödeyecek.

GEÇEN YIL İNCELEME YAPILMIŞTI

Diğer yandan, Avrupa Komisyonu, geçen yıl Apple’ın yılda 9 milyar dolarlık karına karşılık çok düşük oranlarda vergi ödemesini incelemişti.

Piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli şirketi konumunda bulunan Apple, özellikle Avrupa’daki operasyonlarını İrlanda üzerinden yürütüyor. Son 20 yıldır Avrupa’da elde ettiği karı İrlanda’ya transfer ettiği bilinen Apple’ın bu ülkede sadece yüzde 2 oranında kurumlar vergisi ödediği belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir