Vergi Dairesi Adresi

Evergi.comVergi daireleri adres, telefon bilgileri.

Vergi Dairesi Ara

Din Hizmetlerine Giden Vergi, Kültüre Gidenin İki Katından Fazla

Türkiye’de devletin vergi gelirinden din hizmetlerine ayrılan pay, kültür hizmetlerine ayrılanın iki katından fazla. Vergi gelirlerinin dağıtmında aslan payı sosyal güvenlik ve sosyal yardımlarda. En az aktarım ise uluslararası yardımlara.

Hürriyet’ten Şebnem Turhan ve Neşe Karanfil’in 2016 yılı bütçesinden derlediği habere göre, Türkiye’de her 100 liralık verginin 22.03 lirası sosyal güvenlik ve sosyal yardımlara ayrılıyor. Bunun yarısı devlet primlerine gidiyor. Hastalık ve malüllük yardımları da bu kalemde öne çıkıyor. Sosyal güvenliği olmayanların sağlık hizmetlerine de 100 liralık vergiden 1 lira aktarılıyor.

Her 100 liralık verginin 18 lirası ise eğitime aktarılıyor. Eğitime giden 17.84 lirada aslan payı okul öncesi eğitim hizmetlerinde.

evergi

Grafik Hürriyet gazetesinden alınmıştır.

100 liralık verginin 11.57 lirası kamu hizmetine ayrılıyor. Araştırma ve geliştirme faaliyetleri de kamu hizmetinin içinde yer alıyor.

Faizler için ise vatandaşın ödediği her 100 liranın 9.90 lirası harcanıyor. Polisin üstlendiği güvenlik hizmetlerine 5.22 lira, askeri savunmaya ise 4.87 lira harcanıyor.

Sağlık harcamalarımız için 100 liralık vergimizin 4.83 lirası aktarılıyor. Burada en yüksek pay hastanelere devletin ödediği miktar olarak öne çıkıyor.

Ulaştırma hizmetlerine giden 4.38 lirada aslan payı artık demiryolu ve karayollarında. Hızlı tren hatları ve duble yollar için vergilerimizden 4.38 lira gidiyor.

Çoğu destek kaleminde olmak üzere tarıma 3.97 lira harcama yapılıyor.

Din hizmetleri için 1.13 lira, kültür hizmetleri için ise 48 kuruş aktarılıyor. Mahkemelere ise 1.16 lira ayrılıyor.

Vergilerden en az pay ise 24 kuruşla uluslararası yardıma ayrılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir