Vergi Dairesi Adresi

Evergi.comVergi daireleri adres, telefon bilgileri.

Vergi Dairesi Ara

GİB Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online hizmetleri üzerinden vergi borcu sorgulama yapabilirsiniz. Vergi borcu sorgulamadan ödemelerinizi de aynı yerden gerçekleştirebilirsiniz. Vergi borcu sorgulama nasıl yapılıyor bilgisi haberimizde.

Ülkemizde ödediğimiz belirli vergi miktarları vardır ve artık vergi borcunuzun olup olmadığını öğrenebilmek oldukça kolaydır. Günümüzde oldukça büyük bir yere sahip olan ve büyük ölçüde gelişen teknoloji sayesinde ulaşabildiğimiz sayısız şeylerden biri ve en önemlisi, internet sistemidir. İnternet sayesinde birçok işlemimizi hiçbir yere gitmeden herhangi bir kamu kurum ve kuruluşlarında sıra beklemeden devlete ait işlemlerimizi yapabiliyoruz. Vergi borcu sorgulama işlemi de diğer devlet dairesi sorgulama işlemleri gibi internet üzerinden yapılabilmektedir. Ve bu işlemleri gerçekleştirmek için fazla bir zaman kaybetmenize gerek yoktur. Oturduğunuz yerden dakikalar içerisinde yapabilirsiniz. Vergi borcu sorgulama işleminizi internet üzerinden iki resmi site yardımı ile yapabilirsiniz. Yazımızın devamında her iki resmi site üzerinden nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde sizler için anlatmış bulunmaktayız. Yazımızın devamından vergi borcu sorgulama işleminizi nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İlk olarak şifresiz yapılabilen sorgulama işleminden bahsedelim. Şifresiz olarak sorgulama işlemi yapabilmek için ilk olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sistemi üzerinde oluşturmuş olduğu İnternet Vergi Dairesi sayfasındaki vergi borcu sorgulama sekmesine gitmeniz gerekmektedir. Daha sonra açılan ekran üzerinde bulunan ve doldurmanız istenen formu doldurmanız gerekmektedir. Form üzerinde bulunan T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdanı seri no; anne, baba, eş veya çocuk gibi yakınlarınızın T.C. kimlik numarası veya onun yerine annenizin kızlık soyadının ilk ve ikinci harfini ilgili alanlara yazmanız gerekecektir. Daha sonra sayfa üzerinde bulunan güvenlik resmindeki kodu ilgili boşluğa yazınız. İşlemi tamamlamak için alt tarafta bulunan “TAMAM” seçeneğini tıklayınız. Böylelikle internet sistemi üzerinden işleminizi tamamlamış olacaksınız. Açılacak olan sayfa üzerinden vergi borcu bilgilerinizi görebilirsiniz.

İkinci olarak şifreli olarak yapılan vergi borcu sorgulama işleminden bahsedelim. Şifreli resmi site olan e-devlet sistemi üzerinden yapacağınız bu işlem için mutlaka bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer bir şifreniz yoksa vergi borcu sorgulama işlemi de dahil olmak üzere E-Devlet sistemi üzerinden herhangi bir işlem gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır.

E-Devlet şifrenizi size en yakın bir postane şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey kimlik bilgileriniz ve 2 TL işlem karşılığında alacağınız E-Devlet şifresi başvurusunu yapmaktır. İşlem ücretini ödediğiniz anda E-Devlet şifrenizi kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinde vergi borcu sorgulama işlemi için öncelikle E-Devlet sisteminde bulunan vergi borcu sorgulama uygulaması ile ilgili olan sekmeyi açmanız gerekmektedir. Daha sonra açılacak ekranda bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Kimlik doğrulama işlemi için açılacak olan sayfa üzerinde bulunan ilgili boşluklara T.C. kimlik numaranızı ve almış olduğunuz E-Devlet şifresini yazınız. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde yazdığınızdan emin olduktan sonra aynı sayfa üzerinde bulunan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle açılacak olan ekran üzerinde vergi borcu ile ilgili bilgilerinizi görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir