Vergi Dairesi Adresi

Evergi.comVergi daireleri adres, telefon bilgileri.

Vergi Dairesi Ara

Vergi Affı Geldi Mi? Maliye Bakanı’ndan Son Dakika Açıklaması

Vergi affı geldi mi? Vergi borçlarının silineceğinin açıklanmasının ardından bugün de Maliye Bakanı tarafından bir son dakika açıklaması geldi ve yeniden yapılandırmanın ayrıntıları netleşti. Maliye Bakanı yaptığı açıklamada 6.3 milyon kişinin borcunun yeniden yapılandırılacağını açıkladı. İşte vergi affının ayrıntıları…

Vergi affı geldi mi? Maliye Bakanı tarafından son dakika açıklaması geldi ve yeniden yapılandırmanın ayrıntıları belli oldu. İşte Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamalar ve vergi affına dair detaylar…
Maliye Bakanı Naci Ağbal Genel Kurul’da görüşülen “Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Tasarısı” yani vergi affı düzenlemesi hakkında açıklamalar yaptı.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:
Vergi cezalarını tamamen kaldırıyoruz, 6,3 milyon vatandaşımız bu kanundan yararlanacak. Yeniden yapılandırma kanunu ile vatandaşların vergi daireleri ile olan davalarını ortadan kaldırmayı da amaçlıyoruz.
Varlık barışı düzenlemesi önümüzdeki dönemde Türkiye’ye önemli bir kaynak getirecek bir düzenleme. Vatandaşlara pişmanlık hükümlerinden yararlanma imkanı tanıyacağız. Vatandaşların kamuya olan borçlarını kolaylıkla ödemesi imkanı temin ediyoruz.
Vergi cezaları tamamen kalkıyor

Vergi cezalarını tamamen kaldırıyoruz, gecikme faizi ve gecikme zammı tahsilinden vazgeçiyoruz. 6,3 milyon vatandaşımız bu kanun hükümlerinden yararlanacak. 6,3 milyon borçlu içinde 3,9 milyon vatandaşımızın borcu MTV’den geliyor. 3,9 milyon mükellefin borcu 1000 TL’nin altında.”
Öğrenim kredisi borçları kanun kapsamında ödenebilecek. Belediyeye ait olan borçlar da yapılandırılacak. Emlak Vergisi borçları, Çevre Temizlik Vergisi borçları var. Bunlar bildiğimiz borçlar. Belediyelere Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi borçları olanlar yararlanabilecek.

50 TL’nin altındaki borçlar siliniyor

Borç var ama çok düşük mesela 50 TL. Bu tutar 50 TL altındaysa biz bu borçları siliyoruz. Yani 29 milyon dosyada borç silinecek. Kanun kapsamındaki alacaklar büyük oranda 1.000 TL altında. 2011 yılından önceki dönemlere ait borçlarından mutlaka vatandaşlarımız kurtulacak. 1.2 milyar liralık bir kamu alacağından vazgeçiyoruz.
Tarımsal amaçlı kooperatiflerin Tarım Bakanlığından aldığı kredi var. Bakanlığa olan borçlarını kanun kapsamında yeniden yapılandırabilecekler. Bir kere 5 yıllık taksitlendirme ve yılda 1 kez ödeme kolaylığı getirdik. 5 yıllık süre içinde herhangi bir faiz almayacağız.
Kendi üyelerinden alacakları var. Benim kooperatife borcum var. Kanundan yararlanabilecek miyim? Evet yararlanabileceksiniz.
GSS prim borçları da yapılandırılıyor
OSB’ler için de yeniden yapılandırma geliyor. Orman köylüleri için de 5 yıl taksitlendirme, yılda 1 kez ödeme kolaylığı ve faiz uygulanmadan borç ödeme kolaylığı getirdik.

Geniş toplum kesimleri için meslek örgütü üyelerimizin meslek kuruluşlarına olan borçlarımızı yeniden yapılandırıyoruz. Yeniden yapılandırma kanun çerçevesinde sosyal güvenlik kurumuna olan borçlar da önemli bir nokta. 3 milyon işveren var borcu olan. Bunların 57.4 milyar lira borcu var. Toplam GSS ile 67 milyar lira ediyor. Bu prim borçları da yapılandırılıyor. Bu kapsamda sigorta, işsizlik sigortası, emeklilik, genel sağlık sigortası, idari para cezaları yer alıyor.
‘Gelir testini yaptırın’
GSS olan ve henüz gelir testi yaptırmayan vatandaşlarımıza bu kanun çerçevesinde farklı seçenekler sunuyoruz. Kanun yayınlandıktan sonra ay başından yani eylül ayından itibaren 4 aylık süre içinde gelir testine başvururlarsa asgari ücretin 1/3’ünden az çıkarsa bütün sağlık sigortası primlerini sileceğiz.
Gelir testini yaptırın. Devlet olarak biz sizin bütün sağlık harcamalarınızı karşılıyoruz. Müracat yapılmayınca daha yüksek bir gelir aldığını düşünerek primi yüksek sayıyoruz. Geliri asgari ücretin 1/3’ünden daha yüksek tam GSS ödemek zorunda değil. YENİ ŞAFAK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir