Vergi Dairesi Adresi

Evergi.comVergi daireleri adres, telefon bilgileri.

Vergi Dairesi Ara

Vergi Oranlarında İndirim Söz Konusu Olamaz’

Maliye Bakanı Ağbal, “Vergi düzenlemeleri ve vergi oranları konusunda son derece hassasım. Herhangi bir şekilde vergi oranlarında indirim söz konusu olamaz” dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Haliç Kongre Merkezinde Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlen “Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) 2016” konferansında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

KDV’de indirim ya da eşitlemeye yönelik bir çalışma yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soruya Ağbal, “Vergi oranlarında herhangi bir indirim söz konusu değil. Sektör burada toptan yüzde 1, perakendede yüzde 8 olan bazı ürünlerle ilgili taleplerde bulundu. Vergi oranlarda aşağı yönlü düzenleme yapmamız söz konusu değil. Ama sektörün bu konuda yaşadığı bir takım sorunları gidermek anlamında vergi düzenlemeleri dışında neler yapabilir? Kendileri bir hazırlık yapacaklar. Bunu getirecekler. Sadece vergi meselesi değil. Perakende sektörünün geneliyle ilgili kolaylaştırıcı neler yapabiliriz ona bakacağız. Ama vergi düzenlemeleri ve vergi oranları konusunda son derece hassasım. Herhangi bir şekilde vergi oranlarında indirim söz konusu olamaz.” yanıtını verdi.

“Üretimden tüketime gelen ara zincirde rekabet eksiklikleri var”

“Tüketicilerin daha ucuz fiyata et ve gıda fiyatlarındaki indirim için nasıl kalıcı çözümler üretilebilir?” sorusuna Ağbal, “Kayıtlılığı artıracağız, üretim maliyetlerini düşüreceğiz. Vergi dışında üretim maliyetlerini aşağı çekmek için neler yapabiliriz onlara bakacağız. Çeşitli rekabet aksaklıkları var. Üretimden tüketime gelen ara zincirde rekabet eksiklikleri var. Sektörlerle istişare etmek suretiyle bir çözüm üreteceğiz. Maliyeti oluşturan bir takım kalemler varsa onları nasıl aşağı çekebiliriz onlara bakacağız. Bu kapsamlı bir çalışma. Bütün meseleleri ‘vergi oranları üzerinden indirim yaparak çözebiliriz’ yaklaşımı doğru bir yaklaşım değil. Vergi hepimizin üzerinde hassasiyetle durması gereken bir düzenlemedir.” cevabını verdi.

“Hiçbir vergide hiçbir oran ve kuruş indirimi yok”

Akaryakıt ve damga vergisinde indirim olup olmayacağının sorulması üzerine Ağbal, “Hiçbir vergide hiçbir oran ve kuruş dahi indirim yok. Vergi oranlarında bir indirim yok. Fakat vergi kanunlarının uygulanmasına ilişkin mükerrerlik oluşturan, kayıtlılığı azaltan veya kayıtlılığa engel olan konular varsa o konularla ilgili düzenleme yapacağız. Ama kimse bir oran indirimi beklemesin. Vergi oranlarında bir indirim söz konusu değil.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir