Vergi Dairesi Adresi

Evergi.comVergi daireleri adres, telefon bilgileri.

Vergi Dairesi Ara

Vergi rekortmeni Bank Asya’ya skandal vergi cezası

Maliye Bakanlığı Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı, Bank Asya’ya 2010, 2011 ve 2012 yılları için toplamda 14 milyon 970 bin 308 TL’lik vergi cezası kesti. Cezanın, Bank Asya’nın Kurumlar Vergisi rekortmenler listesine girdiği yıllar için kesilmiş olması dikkat çekti.

Bank Asya tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) geçtiğimiz akşam yapılan açıklamada, “Maliye Bakanlığı Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından, 2010, 2011 ve 2012 vergilendirme dönemlerine ilişkin, Kurumlar Vergisi için 5.988.123,29 TL vergi aslı ve 8.982.184,94 TL vergi ziyaı olmak üzere toplam 14.970.308,23 TL vergi/ceza ihbarnameleri düzenlenerek bankamıza tebliğ edilmiştir.” denildi. Kesilen cezayla ilişkili yıllar ise dikkat çekti. Bu dönemde Bank Asya, cezanın temelinde yer alan Kurumlar Vergisi’yle ilgili hazırlanan rekortmenler listelerini alt üst etmekteydi. Örneğin Bank Asya, 2010 yılı Kurumlar Vergisi Rekortmenler Listesi’nde 70,4 milyon liraya yakın Kurumlar Vergisi tahakkuk tutarıyla Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’nın Kurumlar Vergisi Rekortmenler Listesi’nde 13., Türkiye geneli Kurumlar Vergisi Rekortmenler Listesi’nde ise 26. sırada yer almıştı. Bank Asya, ilerleyen iki yılda da rekortmenler listesinin üst sıralarında yer almaya devam etmişti.

MEHMET ŞİMŞEK ‘ONUR TABLOSU’ DEMİŞTİ

2010 Kurumlar Vergisi Rekortmenler Listesi açıklandığında dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir ve Kurumlar Vergisi rekortmenleri listesinde yer alan mükellefleri “gerçek kahramanlar” olarak tanımlamıştı. Şimşek, “Gerek gelir, gerekse Kurumlar Vergisi rekortmenler listesi, bizim için bir onur tablosudur.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

zamanlogo

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir