Vergi Dairesi Adresi

Evergi.comVergi daireleri adres, telefon bilgileri.

Vergi Dairesi Ara

Vergi yükü azalsın, kaynak Ar-Ge ve 5G’ye yönelsin

Dünyanın hiçbir ülkesinde telekomünikasyon üzerindeki vergilerin Türkiye’deki kadar yüksek olmadığını savunan Terzioğlu, “İnternetin hızla yaygınlaştırılması için ağır vergi yükü ve yatırımların önündeki engeller kaldırılmalı” dedi.

urkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, internetin yaygınlaştırılması için vergi düzenlemesi çağrısında bulundu. Terzioğlu, dünyanın hiçbir ülkesinde sektör üzerindeki vergi yükünün Türkiye’deki kadar yüksek olmadığını ve söz konusu vergilerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

İLETİŞİM VERGİSİ KALKSIN

İnternet’in yaygınlaşması ve ucuzlaması için KDV’ye ek olarak alınan Özel İletişim Vergisi (ÖİV) ve her abonelikte alınan telsiz ruhsat ve kullanım ücretlerinin kalkması gerektiğini vurgulayan Terzioğlu, “Bununla birlikte vergiler kadar önemli ve acilen çözüme kavuşturulması gereken diğer bir konu ise yatırımın önündeki regülatif ve hukuksal engellerdir” diye konuştu. Terzioğlu, dünyanın hiçbir ülkesinde telekomünikasyon sektörü üzerindeki vergilerin Türkiye’deki kadar yüksek olmadığını savunarak, “Ülkemizde internet hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve ucuzlatılması için öncelikle sektörümüzdeki yatırımları olumsuz etkileyen birtakım mali ve regülatif engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Kamu hizmeti sayılabilecek internet hizmeti üzerinden alınan yüzde 18 KDV’ye ek olarak ÖİV alınıyor. ÖİV’nin ve her abonelikte alınan telsiz ruhsat ve kullanım ücretlerinin kaldırılması, ucuz ve hızlı internete ulaşma açısından büyük önem taşıyor” dedi.

Yatırımı cezalandırır gibi!

Terzioğlu, Türkiye’nin 1 Nisan 2016 itibarıyla 4,5G’ye geçmeye hazırlandığını ve bununla ilgili altyapı çalışmalarının aralıksız sürdüğünü anlatarak, şunları kaydetti: “Mobil İnternet hizmetinin ülkemizin en ücra köşesine kadar götürülebilmesi için kurduğumuz baz istasyonlarından her gün artarak alınan altyapı telsiz ücretleri yatırımları olumsuz yönde etkiliyor. Dünyada örneği olmayan ve adeta yatırımı cezalandıran bu uygulama bir an önce kaldırılmalı.”

Yerli üretime destek

“Artacak yatırım iştahının ve sektör kaynaklarının, yerli üretim, Ar-Ge ve 5G çalışmalarına yönlendirilmesi ve milli kaynakların etkin şekilde kullanılması hedeflenmelidir” diyen Terzioğlu, yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da Türkiye’yi başarıyla temsil eden Turkcell Grubu olarak, ülke menfaatlerine hizmet eden her hamleyi desteklemeyi sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

İhtilaflar acilen çözülmeli

Hazine payı ve benzeri mali yükümlülüklerle ilgili olarak işletmecilerle kamu kurumları arasında yaşanan ihtilafların acilen çözümlenmesi gerektiğinin altını çizen Terzioğlu, “Ülkemizin her köşesinde iletişim altyapılarının yaygınlaştırılması için büyük çaba harcıyoruz” ifadelerini kullandı.

İnternet ucuzlayabilir

xDSL hizmetlerinin, daha makul sunulabilmesinin de mümkün olduğunu belirten Terzioğlu, “xDSL pazarında toptan fiyatların azaltılması ve uygulamaların tekrar düzenlenerek tüm işletmeciler için adil rekabet ortamının sağlanması gerekli” dedi. Akşam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir